Motywacja do pracy – co nas napędza w życiu zawodowym

Zastanawialiście się kiedyś, co Was motywuje do pracy? Co sprawia, że codziennie wstajemy i wypełniamy swoje obowiązki? Motywacja do pracy może być różnorodna, nie da się oczywiście wymienić jednego powodu, ale niektóre z nich powtarzają się najczęściej. Postaram się przybliżyć kilka z nich – takich, które na mnie działają najlepiej.

motywacja do pracyChcę się rozwijać
Wiadomo, że od czegoś trzeba zacząć. Nie każdy od razu zostaje kierownikiem. Ale o wiele łatwiej jest wypełniać swoje obowiązki, a nawet robić więcej, jeśli mamy w perspektywie własny rozwój i awans. Kiedy zaczynałem pracę jako stażysta, trafiłem na ludzi, którzy potrafili mną pokierować. Którzy nie wymagali ode mnie tylko parzenia dobrej kawy, ale pokazywali mi, na czym polega ich codzienna praca. Pozwalali wykonywać część ich obowiązków, z czasem zacząłem mieć ich coraz więcej. Dzięki temu zdobyłem doświadczenie, za które jestem im teraz, patrząc z perspektywy czasu, bardzo wdzięczny.
Pracownik musi wiedzieć, że jego wysiłek nie idzie na marne, a jego możliwości nie są trwonione. Tkwienie w miejscu, które nie pozwala na rozwój i awans, na pewno nie sprzyja motywacji do pracy. Zamiast podcinać nam skrzydła, pracodawca powinien pozwolić je rozwinąć. Mój kolega kiedyś usłyszał od swojego szefa – „Panie Michale, w naszej firmie nic więcej już pan nie osiągnie, szkoda, żeby zmarnował pan swój potencjał”. A następnie wystawił mu wysokie referencje i umówił na rozmowę w innej firmie. Zdarza się!

Chcę zarabiać
Nie oszukujmy się, wysokość pensji jest dużą zachętą do wytężonej pracy. Jeśli na moim koncie pojawia się co miesiąc zadowalająca suma, o wiele chętniej przychodzę rano do biura. Przyjemnie jest także dostać premię lub inne świadczenia pozapłacowe, które sprawią, że będę mieć ochotę do dawania z siebie więcej. Dlaczego? Bo czuję się odpowiednio doceniony. Jeśli moja wypłata nie starcza na wynajęcie samodzielnego mieszkania, na zaspokojenie moich podstawowych potrzeb (nie wspominając o jakichkolwiek wakacjach czy innych wyjazdach), nie chce mi się wychodzić z domu. A to może skończyć się dwojako – albo letargiem i niechęcią do pracy, albo znalezieniem nowej.
Z mojej perspektywy najbardziej nie lubię uzasadniania, dlaczego należy mi się podwyżka. Pracuję w firmie X czasu, wypełniam swoje obowiązki naprawdę dobrze i pracodawca sam powinien to docenić.
motywacja do pracy

Work-life balance
Nie samą pracą człowiek żyje. Owszem, nadgodziny się zdarzają i póki nie jest to nagminne, można z tym żyć. Jednak muszę mieć też czas na rozwijanie swoich zainteresowań, pójście na siłownię, do kina czy do teatru. Na spędzenie czasu z rodziną i z przyjaciółmi. Po wyjściu z biura chcę zapomnieć o pracy (no dobra, czasem się nie da, ale wiecie chyba, co mam na myśli!). Na szczęście większość moich pracodawców zdawała sobie sprawę z tego, jak ważny jest work-life balance i w ramach dbania o tę równowagę dostawałem całkiem ciekawe świadczenia pozapłacowe, takie jak karnety na siłownię, bilety do kina i teatru czy prywatną opiekę medyczną. To naprawdę sprawia, że sympatia do pracodawcy wzrasta, a co za tym idzie – wzrasta również motywacja do codziennego wstawania do pracy.
Równie miłe są wszelkiego rodzaju chillout roomy urządzane w biurach. Każdy z nas ma chwile, kiedy ma ochotę rzucić słuchawką czy wyrzucić komputer przez okno. Jeśli w biurze jest miejsce, gdzie można na chwilę oderwać się od pracy i zrelaksować, to świetnie!

A pracodawca?
Duży wpływ na poziom naszej motywacji do pracy ma także pracodawca. To, jak nas traktuje i czy docenia. Jeśli jesteś pracodawcą i chcesz wiedzieć, czy robisz to dobrze – zajrzyj tutaj (https://sodexomotywacja.pl/blog/5-najlepszych-sposobow-na-motywowanie-pracownikow/). Czasem naprawdę wystarczy niewiele, by zmienić podejście swoich pracowników do codziennych obowiązków, więc warto spróbować.
Zastanówcie się więc, czy Wasza motywacja do pracy jest na odpowiednim poziomie. I czy zmiana zależy od Was, czy może raczej od pracodawcy? A kiedy już zrobicie taką listę za i przeciw, pora zacząć działać, by wasza motywacja zawsze była na najwyższym poziomie!